Cirith Ungol, Blood Ceremony, Speedealer, Etc. Set For 2020 Maryland Doom Fest

The lineup has been revealed for the 2020 Maryland Doom Fest. That event will take place at Cafe 611 in Frederick, MD on June 18-21 and it will feature: Cirith Ungol, Blood Ceremony, Speedealer, Mondo Generator, The Skull, Sorcerer, Death Row Assembly, Witch Mountain, Ol’ Time Moonshine, Arduini/Balich, Dirt Eater, Switchblade Jesus, Doperider, Condenados, Cultic, Yatra, Bailjack, Poobah, Earthride, Black Lung, Jake The Hawk, Black Road, Warmask, Admiral Browning, Sourpuss, Molasses Barge, Thunderbird Divine, Dust Prophet, Wolftooth, Vessel Of Light, Wrath Of Typhon, Spiral Grave, Plainride, Mangog, Cavern, Galactic Cross, Shadow Witch, Burgan, Akris, Plague Wielder, The Age Of Truth, Knoxxville, The Astral Void, Serpents Of Secrecy, Omen Stones, Crystal Spiders, Helgamite, VRSA, Conclave, Et Mors, Strange Highways, Alms, and Dyerwulf.

Lineup Finalized For 2019 Northwest Terror Fest

The lineup has been finalized for ther 2019 Northwest Terror Fest. The event is set to take place at Neumos, Barboza and Highline in Seattle, WA on May 30 – June 1 and the updated daily lineups can be seen below.

WEDNESDAY – MAY 29 PRE-SHOW

Highline:
10 – 10:35 Slasher Dave (Synth)
11 – 11:45 A. Lunn of Panopticon
12 – END Thou (Quiet)

THURSDAY – MAY 30

Neumos:
10:10 – END – Cirith Ungol
8:50 – 9:30 – Acid Witch
7:35 – 8:10 – Spirit Adrift
6:30 – 7:00 – Demon Lung
5:30 – 6:00 – Castle

Barboza:
9:30 – 10:10 – Dawn Ray’d
8:10 – 8:50 – KEN Mode
7:00 – 7:35 – Sutekh Hexen
6:00 – 6:30 – Dead to a Dying World
5:00 – 5:30 – Addaura

THURSDAY AFTER PARTY

Highline:
12:30 – END – Bongzilla
11:30 – 12:10 – Pound

FRIDAY – MAY 31

Neumos:
10:10 – END – Wolfbrigade
8:50 – 9:30 – Derketa
7:35 – 8:10 – Pathology
6:30 – 7:00 – Vastum
5:30 – 6:00 – Dreaming Dead

Barboza:
9:30 – 10:10 – Inter Arma
8:10 – 8:50 – Wayfarer
7:00 – 7:35 – Thantifaxath
6:00 – 6:30 – Vouna
5:00 – 5:30 – Xoth

FRIDAY AFTER PARTY

Highline:
12:30 – END – Indian
11:30 – 12:10 – Year of the Cobra
SATURDAY – JUNE 1

Neumos:
10:10 – END – Pig Destroyer
8:50 – 9:30 – Despise You
7:35 – 8:10 – Dorthia Cottrell (of Windhand)
6:30 – 7:00 – Cloud Rat
5:30 – 6:00 – Closet Witch

Barboza:
9:30 – 10:10 – Khorada
8:10 – 8:50 – Gadget
7:00 – 7:35 – Eight Bells
6:00 – 6:30 – Immortal Bird
5:00 – 5:30 – Shrine of the Serpent

SATURDAY AFTER PARTY

Highline:
12:30 – END – Bongripper
11:30 – 12:10 – Oxygen Destroyer

[via MetalSucks]

Pig Destroyer, Khorada, Etc. Set For 2019 Northwest Terror Fest

The 2019 Northwest Terror Fest is set to take place at Neumos, Barboza and Highline in Seattle, WA on May 30 – June 1. Pig Destroyer, Khorada, KEN mode, and more will perform with daily lineups available below.

May 29:

Highline (kickoff party): Panopticon – A. Lunn (solo folk set), Thou & Emma Ruth Rundle (collaborative set), and Slasher Dave (solo set).

May 30:

Neumos: Cirith Ungol, Acid Witch, Spirit Adrift, Demon Lung, and Castle.
Barboza: Dawn Ray’d, Sutekh Hexen, Wayfarer, Dead To A Dying World, and Addaura.
Highline (after party): Bongzilla and Pound.

May 31:

Neumos: Wolfbrigade, Derketa, Our Place Of Worship Is Silence, Vastum, and Dreaming Dead.
Barboza: Iskra, Deaf Kids, Gadget, Thantifaxath, and Xoth.
Highline (after party): Indian and Year Of The Cobra.

June 1:

Neumos: Pig Destroyer, Despise You, Dorothea Cottrell (Windhand), Cloud Rat, and Closet Witch.
Barboza: Khôrada, KEN mode, Eight Bells, Immortal Bird, and Shrine Of The Serpent.
Highline (after party): Bongripper and Oxygen Destroyer.

[via The PRP]

Mastodon Added To 2017 Psycho Las Vegas

Mastodon have been added to the 2017 Psycho Las Vegas festival, which is set to take place at the Hard Rock Hotel in Las Vegas, NV on August 18-20. Check out the updated lineup: Ace Frehley, Black Anvil, Blood Ceremony, The Brian Jonestown Massacre, Buzzov*en, Carcass, Celeste, Chelsea Wolfe, Cirith Ungol, Cloud Catcher, Code Orange, Conan, Corrosion Of Conformity, Cough, Cult Leader, Cult Of Luna With Julie Christmas, Diamondhead, Domkraft, Earthless, Elephant Tree (Aka Flights), Eternal Tapestry, Fister, Floorian, Gatecreeper, GEQ, Gojira, Gost, Graf Orlock, Heavy Temple, Hollow Leg, Inter Arma, Khemmis, King Diamond (performing “Abigail“), Laura Pleasants & Special Guests, Magma, Manilla Road, Mastodon, Merlin, Minsk, Morne, Mothership, Mouth Of The Architect, Mulatu Astatke, Murder City Devils, Mustard Gas & Roses, Myrkur, Neurosis, North, Oathbreaker, Pelican, Pentagram, Psychic T, The Rods, Ruby The Hatchet, Sasquatch, Saturndust (AKA Flights), Sleep, Slo Burn, Slomatics, Snail, Sons Of Otis, Sumac, Summoner, Swans, The Skull, Toke, Urchin, Usnea, Vhol, Weedeater, Windhand, Wizard Rifle, Wolves In The Throne Room, Yawning Man, Year Of The Cobra, Youngblood Supercult, and Zeal & Ardor.